Чи підуть в небуття ракета “Зеніт”

Росія планує повністю відмовитися від розроблених конструкторським бюро Південне, ракет Зеніт та Сатана. Для цього росіяни створять власну ракету Сармат.

Ракета Зеніт та ракета Воєвода, яка потім отримала назву Сатана, були створені у конструкторському бюро Південне за часів Радянського Союзу. Остання навіть сьогодні залишається однією з найнебезпечніших та найпотужніших засобів ураження ворожих цілей на великій відстані. Її особливістю був надійний захист від ураження, за рахунок створення чотирьох десятків помилкових цілей. Американські вчені мали великі проблеми, намагаючись розробити систему захисту від ракети Сатана.

За інформацією https://ukr.media/science/401787/ термін експлуатації спочатку був розрахований на десять років, а потім його вдалося збільшити до п’ятнадцяти та до двадцяти років. Українське конструкторське бюро Південне, де було розроблено ракетні комплекси Зеніт та Сатана, мали зобов’язання з їх подальшого обслуговування. Після розриву стосунків з Росією у 2014 році, Україна перестала займатися підтримкою ракетних комплексів у стані, придатному до експлуатації. В зв’язку з цим наша країна виплатила 17 мільйонів доларів штрафу за зрив умов договору про експлуатацію. Укроборонпром, не зважаючи на велику потребу української армії у сучасному озброєнні, не завантажує підприємства оборонного комплексу замовленнями.

Після відмови України обслуговувати ракетні комплекси Зеніт та Сатана, Росія прийняла рішення про їхню заміну. Для цього було заплановано створити ракету Сармат. Якщо для того, щоб збити ракету Сатана американські вчені вже змогли знайти спосіб, то ракета Сармат буде більш захищеною від ураження.

Ракета Сатана стала основою для ракети-носія Дніпро, завдяки якій було проведено двадцять один успішний запуск супутників та космічних кораблів. Головні її технології були використані також при створенні ракети-носія Циклон-4М у спільному проекті з Канадою.

В Україні, для модернізації власного озброєння, теж було вирішено розпочати роботи з удосконалення ракети Сатана. Планується використати можливості орбітального бомбардування, що дозволить уникнути ураження засобами протиракетної оборони.

Створена п’ятдесят років тому ракета Сармат на сьогодні вже застаріла. З’явилися нові технології, але в Україні поки що немає вкрай необхідних нових розробок.